SON DAKİKA

ABD,İTALYA VE NATO AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLİYOR

Son dakika haberine göre; ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’daki ABD askerlerinin 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekileceğini açıkladı. Afganistan savaşını işaret ederek, “Sonsuz savaşı sona erdirmenin zamanı geldi” diyen Biden, Türkiye, Pakistan, Rusya, Çin ve Hindistan’ın Afganistan’da barışa destek verdiğini açıkladı. Öte yandan NATO’dan da Afganistan konusunda son dakika açıklaması geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Afganistan’a birlikte gittik, beraber çıkma konusunda birlik içindeyiz.” dedi. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

Son dakika haberleri… ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’dan asker çekme konusunda yaptığı konuşmada, Afganistan savaşını işaret ederek, “Sonsuz savaşı sona erdirmenin zamanı geldi” dedi.

ABD, AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLİYOR

Afganistan’daki ABD askerlerinin 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekileceğini açıklayan Joe Biden, Afganistan devletini desteklediğini ifade ederek, Türkiye, Pakistan, Rusya, Çin ve Hindistan’ın Afganistan’da barışa destek verdiğini açıkladı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı başta olmak üzere gündem maddelerini değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Afganistan konusu, diplomatik bir çözüm gerektiriyor. Biz askerlerimizi çekerken bile diplomatik ve insani çalışmaları desteklemeyi sürdüreceğiz.” diyen Psaki, Afganistan’a 11 Eylül terör saldırısının ardından girdiklerini anımsatarak, “Afganistan’a bize 11 Eylül’de saldıranlara karşı adaleti sağlamak için gittik.” dedi.

Psaki, konuşmasının devamında, “Dünyadaki terör tehditleri artık daha dağılmış durumda, dünya çapına yayıldılar. Her şey değişti. 2021’de olanları 2001’deki zihniyet ile yapamayız.” ifadesini kullandı.

NATO DA AFGANİSTAN’DAN ÇIKIYOR

ABD’nin ardından NATO da Afganistan’da çıkma kararı aldı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, yaptığı açıklamada, “Afganistan’a birlikte gittik, beraber çıkma konusunda birlik içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

BİDEN, AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Joe Biden ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, telefon görüşmesinde, ABD askerlerinin Afganistan’dan ayrılması sonrasında güçlü ikili ortaklığa yönelik taahhütlerini ele aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın bugün Gani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamada, “İki lider, ABD askerlerinin Afganistan’dan ayrılmasının ardından güçlü ikili ortaklığa yönelik taahhütlerini ele aldı. Ayrıca Biden ve Gani, son 20 yılda Afgan halkı, Afgan askerleri, NATO müttefiklerimiz, operasyonel ortaklarımız ve Amerikan askerleri tarafından yapılan fedakarlıklara saygı ve memnuniyetlerini bir kez daha vurguladı.” ifadesine yer verildi.

Biden’ın görüşmede ABD’nin Afgan halkını sürekli kalkınma, insani ve güvenlik yardımı aracılığıyla desteklemeyi sürdüreceğini belirttiği aktarılan açıklamada, “Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Gani, Afgan halkının barış içinde yaşayabileceği siyasi bir çözüme ulaşılması için tüm çabaların harcanması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.” değerlendirmesi yapıldı.

İTALYA DA AFGANİSTAN’DAN ASKERLERİNİ ÇEKECEK

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da, Afganistan’da NATO bünyesinde görev yapan İtalyan askerlerinin 1 Mayıs’tan itibaren eylül ayına kadar bu ülkeden çekileceğini bildirdi.

İtalyan bakan, 1 Mayıs’ta başlayacak olan kuvvetlerin çekilmesinin, ABD’de İkiz Kuleler’e yönelik yapılan saldırıların tarihi olan 11 Eylül’e kadar süreceği bilgisini verdi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*