SON DAKİKA

Edremit PSAKD’nin düzenlediği Maraş Katliamı Etkinliği

25 Aralık Maraş Katliamının doruğa çıktığı gün.

Dünyanın her yerinde bugüne özgü kınamalar anmalar yapılıyor. Maraş (Alevi –Kızılbaş )katliamı insanlık tarihinin yüz karası bir gün.

CHP Edremit belediyesinin de desteğiyle Edremit Pir Sultan Abdal Derneği Altınoluk Ayhan Şahenk Kültür Merkezi’nde bir anma toplantısı yapıldı. Edremit Belediyesi Maraş Katliamı anmasına tüm ilçelerden katılım sağlanabilmesi için anonslar yapıtı. Bazı mahallelerden otobüs kaldırdı.

Öncelikle Edremit Belediyesine bu katkılarından ve duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz.

Edremit gibi Bir Alevi Kentinde Böyle bir önemli günde anmaya 100-150 kişinin katılması bizlerin bu konudaki duyarsızlığımızı gösteriyor.

Konuşma yapan Edremit PSAKD Şube başkanı Hüseyin Simlova, Edremit Belediye Başkanı Sn. Selman Hasan Aslan ve CHP Balıkesir Milletvekili SN. Ensar AYTEKİN ‘in Maraş Katliamının anlamını vurguladıktan sonra panelistlere söz verildi.

Salonun ısıtma sisteminden ki arıza nedeniyle gelen katılımcılar soğuktan titremlerine rağmen konuşmacıların anlattıklarını pür dikkat izlemeleri duygusal anlar yaşattı.

Yazar ve Tarih Araştırmacısı Erdoğan Aydın’ın “tarihimizle Yüzleşmek” içerikli 20 dakikayı süren konuşması Maraş katliamının toplumsal yapısını ve sorumluluklarımızı da ortaya koyması açısından önemliydi. Ve öylede oldu.

Konunun önemli tanıklarından (1 Kasım erken seçimlerinde CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı ) SY. Necdet Saraç Katliamın gelişmesi koşulları ve anlamını uzun bir analizle aktardı. Anlatılanlar ve yaşanılan gerçekler bir kez daha salonda yankılandı.

Alevilerin, devrimci ve sosyalistlerin birliğinden dem vuruldu. Salona gelenlerin önemli bir bölümünün bir birine hasım gözüyle baktığı, küs olduğu bir ortamda bu çok anlamlıydı. Kimlerin bunlardan ne oranda ders çıkardığı ve çıkaracağı da ayrı bir konu.

Sorunun özü gelinen aşamada Alevileri ve toplumu bekleyen tehlikenin farkında olmak. Bir olmak biz olmanın yapı taşlarını döşemek.

Günün anlamını önemini kavramak ve bilince çıkarmak zorundayız. Böyle bir günde kafelerde oturanları okey masalarından kaldırıp kendi hayatlarını ilgilendiren böyle bir günde bir araya getiremiyorsak sistemin bizleri nasıl öğüttüğünü asimile edip sindirdiğini anlamak zor olmazsa gerek

Bu anmayı düzenleyen herkese saygılarımızla.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*